Informacje
XVII Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Strażaków
- Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę łączy
w swoich szeregach strażaków zawodowych, ochotników i ich rodziny.
W dniu 5 sierpnia, po błogosławieństwie w Bazylice Katedralnej św. Floriana o godz. 6.00 przejeżdżamy do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Parafii Narodzenia Pańskiego. Wyruszamy razem
z Pieszą Praską Pielgrzymką Rodzin po uroczystej Eucharystii sprawowanej o godzinie 7.00. Pielgrzymka jest wielkim wysiłkiem duchowym i fizycznym, stąd jej uczestnikami mogą być ludzie o dobrym zdrowiu i kondycji fizycznej, zdolni pokonać w ciągu dnia ponad 30 km. Motywem podjęcia pielgrzymiego trudu powinny być względy religijne
i chęć rzetelnego poszukiwania Boga w otaczającej nas rzeczywistości
z nadzieją i radością, w duchu modlitwy i ofiary, cierpliwości i pokuty, ze świadomością znoszenia pielgrzymich trudów i niewygód. Jeśli czujesz potrzebę, by iść za siebie i innych, by dziękować, przebłagać, wynagrodzić, by wyprosić u Boga przez Maryję potrzebne łaski, wybierz się na te wędrowne rekolekcje, aby powrócić innym – lepszym człowiekiem. Wskazania duszpasterskie i organizacyjne - Uczestnicy pielgrzymki zobowiązani są zapisać się na listę pielgrzymów na pierwszym noclegu w Górze Kalwarii. Do zapisu potrzebny jest formularz zgłoszeniowy, dowód osobisty (pesel) oraz dokument przynależności do straży.
- Zapis na listę pielgrzymów wiąże się z uiszczeniem u organizatorów opłaty (zgodnie z aktualnym cennikiem), która pokrywa koszty uczestnictwa w pielgrzymce m.in. ubezpieczenie NW, oznakowania, środki medyczne, dwa razy dziennie posiłki i gorące napoje oraz pozostałe koszty organizacyjne. Koszt 250 zł.
- Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w pielgrzymce: – dzieci do 15 roku życia – w towarzystwie osoby dorosłej uczestniczącej w pielgrzymce i wskazanej na liście uczestników; – młodzież do ukończenia 18 lat – na podstawie złożonego na formularzu zgłoszeniowym pisemnego zezwolenia rodziców lub prawnych opiekunów na uczestnictwo dziecka w pielgrzymce. Ponadto opiekunowie osób niepełnoletnich powinny obowiązkowo złożyć na formularzu zgłoszeniowym pisemną zgodę na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego dziecka.
- Program pielgrzymki to przede wszystkim codzienna Msza Święta (obecność obowiązkowa) i Komunia Święta, wspólne modlitwy i śpiewy, konferencje, rozważania, milczenie i dyskusje. Przed pielgrzymką lub w czasie drogi należy przystąpić do Sakramentu Pokuty.
- Dla wyrażenia i podkreślenia wspólnej rodziny pielgrzymkowej, pątnicy zwracają się do siebie: bracie, siostro.
- Na pielgrzymi szlak należy zabrać: różaniec, dokumenty tożsamości (dowód osobisty, kartę ubezpieczenia zdrowotnego), płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy, dobrze rozchodzone buty, śpiwór, karimatę, sztućce, kubek, bidon, leki i środki opatrunkowe (bandaż elastyczny i zwykły) oraz konieczne leki osobiste.
- Służba zdrowia udziela pielgrzymom doraźnej pomocy bezinteresownie tylko w zakresie podstawowym, lecz nie ponosi kosztów leczenia i transportu chorych. Punkt medyczny na bazie noclegowej czynny jest tylko do godziny 21.00. Koszty leków przepisanych przez lekarza pokrywa uczestnik pielgrzymki.
- Bagaż oddaje się na samochody transportowe, zatrzymując przy sobie tylko te rzeczy osobiste, które będą potrzebne w drodze i w czasie odpoczynku. Bagaż złożony na samochód transportowy wydawany jest tylko na bazach noclegowych.
- Samochody prywatne nie mogą towarzyszyć pielgrzymce. Wyjątek stanowią samochody zgłoszone przy zapisie i oznakowane zgodnie ze wskazówkami udzielonymi przez kierownictwo pielgrzymki.
- Pątników obowiązuje: – skromny ubiór (zasłonięte ramiona i kolana), – noszenie w widocznym miejscu znaczka i plakietki identyfikującej pielgrzyma, – przestrzeganie ciszy nocnej od godziny 22.00 do pobudki, – podporządkowanie się poleceniom: organizatorów, kapłanów, kleryków, Służb Ruchu i Przemarszu, grupowych oraz porządkowych, oraz zaleceniom Służby Medycznej, – pamiętanie o bezpieczeństwie na drogach (zajmujemy tylko skrajnie prawy pas jezdni), – na postojach pielgrzymi odpoczywają w miejscu wyznaczonym przez organizatorów. Zabrania się przechodzenia na drugą stronę jezdni. 4 – na postojach śmieci i odpadki składamy w wyznaczonym do tego miejscu, – zakaz palenia, posiadania i spożywania napojów alkoholowych, – zakaz samotnego pielgrzymowania poza wyznaczonymi grupami.
- Za nieprzestrzeganie regulaminu, a także za postawę niezgodną z istotnymi celami i duchem pielgrzymki, przewiduje się upomnienie. Drugie upomnienie jest równoznaczne z usunięciem z pielgrzymki.
- Wejście na Jasną Górę ostatniego dnia pielgrzymki, strażacy i druhowie zakładają umundurowanie wyjściowe ze sznurami.
- Interpretacja powyższego regulaminu należy do organizatorów pielgrzymki. Organizatorzy mają również prawo do zmian trasy pielgrzymki, godzin pobudki i wymarszu zgodnie z warunkami panującymi w czasie wędrówki. Zobowiązuję się do przestrzegania regulaminu.